Jak být italiano vero v deseti rychlých krocích

21. března 2017 v 15:23 | Iveta |  Seznamy podle Ivet
Mezi šílenými Italy žiju už dobrých 6 týdnů. Celou dobu se snažím splynout s místními zvyky a kulturou a pomalu ale jistě se mi to v některých situacích začíná dařit. Všechny zdravím hlasitým "Ciao, Bella!" a polibkem na obě tváře, vysedávám v kavárnách a těstoviny do sebe futruju skoro každý den. A protože jsem teď skoro nerozeznatelná od pravých italských domorodců, považuji se za dostatečně fundovanou osobu, abych vám rozdávala rady a triky, jak být také tím správným Italem.


1. Ital nechodí nikam včas, nikdy a za žádných okolností. A když to náhodou vypadá, že se na místo setkání dostaví přesně v domluvený čas, radši si po cestě ještě dá kafe. Musí si přece chránit reputaci.

2. Jak již bylo zmíněno, Ital pije kafe. Pije ho hodně a rád. Na stojáka, při posezení s kamarády, pomalu usrkává, nebo ho do sebe kopne rychle jako panáka vodky. Ale nepije cappuccino. A když, tak jedině dopoledne ke svačině společně s croissantem nebo jinou sladkou pochoutkou. Když si objednáte v Itálii cappuccino v odpoledních hodinách, tak si sice pochutnáte, ale budete za neznalce. Naštěstí je nás tady takových neznalců spousta, takže se ztratím v davu.


3. Ital vás políbí na obě tváře už po třech minutách, co se znáte. A je mu úplně jedno, že existuje něco jako osobní prostor a že takhle blízko k sobě nepouštíte ani většinu rodinných příslušníků. Po chvíli si ale zvyknete a začnete tímhle vtipným kouskem strašit neznalé kolemjdoucí, kteří si ještě na záplavu objímaček a líbaček nestihli zvyknout.

4. Ital mluví italsky (logicky), ale abyste vytvořili iluzi, že ovládáte plynulou italštinu, nemusíte trávit hodiny nad učebnicemi gramatiky a učením slovíček. Stačí, když italsky naučíte své ruce. Na vše reagujte masivním perche, a každý si bude myslet, že jste se museli narodit minimálně na Sicílii.


5. Ten správný Ital má plnovous. Ať už jeho vzhled připomíná šílené vousaté kreace z Hunger Games nebo se spíše snaží vytvořit iluzi třídenního nedbale elegantního strniště, můžete si být jisti, že ani jeden vous netrčí jiným směrem než všechny ostatní nebo o milimetr nepřesahuje délkou své kolegy. V každé kapce nedbalosti se skrývají dlouhé chvíle před zrcadlem a u kadeřníka.

6. Italové rádi telefonují, aby mohli masivním perche nadávat na všechny ty hlupáky, kteří nechápou, že cappuccino se pije dopoledne. Držet si telefon u ucha je však pro Itala ztráta času a zbytečné vynakládání energie. Telefonuje tedy se sluchátky v uších a na první pohled vypadá, jako když kolem sebe rozhání hejno vos. Dvě volné ruce + naštvaný Ital = nezvladatelná gestika. Pokud náhodou zapomene sluchátka doma, zkrátka si v telefonu zapne reproduktory a komunikuje handsfree-style. Na ulici, na zastávce, v kavárně, v autobuse, kdekoliv.

7. Stát na červenou je přežitek moderní společnosti. Alespoň v Itálii. Na červenou se čeká jen v případě silně hustého provozu (nebo v případě, že jste hloupí turisti, co si drží telefon u ucha a pijí cappuccino po obědě). Správný Ital nemá čas na dodržování pravidel silničního provozu, tím spíš, když se ho sám účastní pouze jako chodec. Ti opatrnější se nejdříve rozhlédnou, jestli je skutečně silnice bezpečná. Ti ostatní bez váhání chrabře skáčou pod kola kolemjedoucích vozidel a předpokládají, že zmíněná vozidla zareagují a zastaví.

8. Mohlo by se zdát, že Italové celkově nedodržují pravidla, opak je ale pravdou. Italové dodržují pravidla velmi pečlivě, ovšem jen ta explicitně napsaná na obří ceduli ideálně v neonových barvách a s červeným vykřičníkem. Zatímco běžný Evropan považuje kouření na záchodcích u benzínky za jasné porušení nepsaných pravidel slušného chování, Ital potřebuje cedulku. Zákaz kouření visí nejen na záchodech, ale také v učebnách nebo dopravních prostředcích. U řeky se tyčí cedule Zákaz plavání, pro jistotu v několika světových jazycích včetně češtiny (městská policie asi musela opakovaně řešit problémy koupáníchtivých Čechů, kterým bylo toto privilegium odepřeno faktem, že je Bologna asi 80 kilometrů od moře). A vůbec nevadí, že je v řece vody asi po kolena a že cedule stojí od zmíněn= řeky tak daleko, že než se konečně dostanete k vodě, už dávno zapomenete, že tam vůbec nějaká cedule byla.


9. Ital protestuje a demonstruje. Je jedno, za co nebo proti čemu. Za práva žen, proti globálnímu oteplování, za rovné pracovní příležitosti sněhuláků nebo proti klaunům v cirkuse. Každý den je vhodnou příležitostí chopit se cedulí a megafonů a vyrazit do ulic rozdávat letáčky a blokovat dopravu. Včera se mě někdo snažil přesvědčit, že bych měla protestovat proti Evropské unii. Jasně!

10. A co je opravdu, ale OPRAVDU nejdůležitější… Ital si nikdy (a tohle skutečně nejde dostatečně zdůraznit, proto to pro jistotu zopakuju ještě jednou), NIKDY nedává ananas na pizzu. Ananas je úhlavním nepřítelem pizzy a patří na ni asi stejně, jako jahody do guláše. A je úplně jedno, že pizzu Hawaii milujete snad víc než vlastní mámu, dokud jste v Itálii, nepřichází takové odporné zvěrstvo v úvahu.

Gratuluji, právě jste se stali Italem.
Mějte se a smějte se
Iveta
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama